Charles University Protestant Theological Faculty

Giriş

Resmi açıklamayı okuyun

A Protestan İlahiyat Fakültesi (Aslında bilinen Hus Çekoslovak Protestan İlahiyat Fakültesi) 28 Nisan 1919 tarihinde Prag'da kurulmuştur. Birinci Dünya Savaşı öncesinde, (zaman Katolik Avusturya parçası idi) ve bakanlık adayları incelemek için Viyana'ya gitmek zorunda Çek topraklarında Protestanların birçok kısıtlamalar olmuştu. Yeni Çekoslovak devletinin kurulması ile Savaş tam din özgürlüğü geldikten sonra.

Reform ve Lutheran Protestan Çek Kardeşleri Protestan Kilisesi oluşturmak için birleştiler ve ilk eylemlerden biri de ilahiyat öğrencileri ve diğer kiliselerden gelenler yetiştirmek Protestan İlahiyat fakültesi kurmak oldu. varlığının ilk yılında Fakültesi 14 öğrenci vardı, ama bu yakında 1929 yılında 1923 ve 160 içinde 78 büyüdü. Kadınlar 1922 yılında Fakültesi'nde çalışmaya başladı; Çek Kardeşleri Protestan Kilisesi Sinodu 1953 yılında bakanlığa kadınları ordain karar sonrasında onların sayısı önemli ölçüde artmıştır. Alman işgali sırasında Fakültesi yüksek öğrenim çoğu diğer kurumlar ile birlikte kapatıldı, ancak İkinci Dünya Savaşı bitmişti ne zaman faaliyete başladı. 1.949-50 230 öğrenci vardı.

Çekoslovak Hussite Kilisesi'ne öğrenciler için Hus İlahiyat Fakültesi ve Çek Kardeşleri Protestan Kilisesi öğrencileri Comenius Protestan İlahiyat Fakültesi ve küçük kiliselerde: 1950 yılında Komünist devlet Fakültesi iki okul bölünmüş gerektiğine karar verdi. Komünistler altında Comenius Fakültesi birçok zorluklar yaşadı ve öğrenci sayısı 100'ün altında düştü. 1950'li ve 1960'lı çoğu Dekanı gelen Çek Protestan ilahiyatçı Josef Lukl Hromádka oldu. 1989 yılında Komünist rejimin yıkılmasından sonra, yeni fırsatlar Comenius Fakültesi açıldı. öğrenci sayısında büyük bir artış oldu. 1990 yılında Comenius Fakültesi Charles Üniversitesi dahil ve Protestan İlahiyat Fakültesi adını almıştır. 1995 yılında bugünkü sitede büyük binasına taşındı. 2007-2008 yılları arasında Fakülte yaklaşık 500 öğrenci ve yaklaşık 25 öğretim elemanı vardı.

Fakülte Mühür ve Sembol

Act - - Think Konuşuyoruz: Kelamdan Tuz olarak

Prag Protestan İlahiyat Fakültesi 1919 yılında kurulduğunda Fakültesi Pavel Filipi amblemi Bazı yansımaları, kurucuları daha birçok önemli özelliklere ek olarak, küçük bir görev ile karşı karşıya kalmıştı: sembolik onlar inşa edildi gelenek ve temsil etmek nasıl onlar hedeflediklerini gol. Bu nedenle hala Fakültesi mühür olarak günümüzde kullanılan yeni bir amblem tasarlanmış.

sembolizm nasıl anlaşılmalıdır?

dairesel tasarım merkezinde bir kadeh görüyoruz. Bu, özellikle Rab'bin Sofrası'nın kutlamalarında laypeople tarafından kadeh alımını yeniden gündeme Hussite Reformasyon, Çek Reformasyon mirası ile açıkça yeterli bağlantıyı sembolize eder. bir yıl içinde Constance Konseyi öğretmek için lisansı çekilmişti: 1417 yılında Prag Üniversitesi'nde tüm Ruhban Fakültesi devrimin tarafını alarak ve böylece varlığını riske, her iki tür altında birlik çağrısında bulundu. Bu sembol seçiminde, yeni Fakültesi Hussites olmuştu gibi o (entail bütün bunlarla) kadehin kararlı olduğunu gösterdi ve teolojik papaz da dahil olmak üzere ruhban her türlü, terk etmişlerdir.

Sapere, Agere, LOQUI, İngilizce anlamı: yuvarlak tasarım üst yarısında Latin kelime okuyabilir düşünmek, hareket, konuşuyoruz. Bu sloganı tarihsel kökeni Jan Amos Komensky (Comenius), Kardeşleri eski Birliği son piskoposu geri gider. bu şartlar ve birbirine bağlı bir şekilde seçimi başka açıklama olmadan anlaşılabilir. Yeni Fakülte titiz bir entelektüel disiplin gerektiren, bilimsel olmalıdır yetiştirmek istiyor teoloji; eylem için önde gelen, pratik olmalıdır; ve son olarak, Word'ün dışında gerçeği karşısında koyarak diğer tüm araçları reddetmek, diyaloğa dayanmalıdır. terimler yerleştirilir sırası sloganı doruk oluşturan üçüncü sırada yer "konuşmak", belki de şaşırtıcı değildir. Biz Çek Reformasyon Tanrı'nın sözüne özgürlüğüne bağlı muazzam önem hatırlıyorum ama bu sürpriz kaybolur. Serbestçe kurtarıcı Kelime ilan "işlemlerden özgür" kendi içinde (actus liberimus karmakarışık) ve Babil tutsak Hıristiyanlığı serbest yeteneğine sahiptir. Tekrar ve tekrar, hatta büyük zulüm zamanlarında, Çek Protestan Hıristiyanlar "Tanrı'nın Sözü zincire vurulmuş değildir" gerçeğini (2 Tim yaşadım. 2: 9), ve aksine o kendi etrafında serbest konuşma için bir boşluk oluşturur. Bu deneyim ve gelenekten ardından, Fakülte kurucuları Tanrı'nın sözünü özgürlüğü köklü ifade özgürlüğü bir sığınak olarak Fakültesi kurulması taahhüdünde.

Levililer 02:13 ve Mark 09:49 - amblemi orta kesiminde, kadehin solunda ve sağında, Kutsal iki referans şeklinde bir bilmece. Her iki pasajlarda kelime "tuz" (Latince sal) bulunan olmaktır. sloganı üç kelimelik ilk harfleri (Sapere, Agere, LOQUI) birlikte Latin kelime SAL formu olduğunu fark ettiklerinde sloganı ile Kutsal kotasyonları arasındaki bağlantı netleşiyor.

Ama teoloji ve tuz ile yapmak için bir teolojik bir fakülte var mı? Tuz belirtilen İncil'de birçok yerde arasından bu iki pasajlar seçmek için amblem tasarımı seçti bizim öncekilerden ne yol açtı? Bugün sadece akılda vardı tefsir de tahmin edebilirsiniz. Biz ancak onlar önlerinde olduğunu Mark alıntı sürümü belki de orijinal el yazması tarafından ortaya çıkmamıştır biriydi, ama çoğu zaman İncil'in Reform çevirilerde bulunduğunu makul emin olabilirsiniz. Bu versiyona göre, İsa'nın sözleri vardı: "Her kurban tuz ile tuzlu olacak." İkimiz de kelime geçitleri de "tuz" yakından kurbanlık arz kavramı ile bağlantılı olduğu gerçeği ile vurdu. Levililer 02:13 emreder: "Sen tuz ile tüm tahıl teklifleri sezon sayılacaktır. senin tahıl teklifleri dışarı Tanrı'nın Antlaşma tuz bırakmayın. Tüm teklifleri tuz ekleyin. "Kelamdan kurban için bir referans olarak? Mesih'in kurban çarmıhta - Fakülte kurucuları Fakültesi Hıristiyan mesajının özüne dikkatini yönlendirmek için devam etmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz mı? Olabilir. Onlar amblemi tasarlanmış Ama belki de aklında başka bir şey vardı. Için her iki tırnak tuzu çözüldü ve gözden çıkarılabilir arz boyunca dağınık hale ek bileşen olarak ifade edilir. Ve bu kendini çözünme ve kendini dağılımı teolojisinin temel işlevlerinden biridir. , Onun düşünce bütününü taahhüt soru kendini koruma, kendi içgüdüleri çağırarak hareket ve Hıristiyan ve sivil toplulukların hem hizmetine konuşarak uyarır ve bencilliğin yolsuzluğa karşı onları korur ve özveriyle bu hizmet için onları teşvik eden Bu dünyada en az öneme sahip olduğu kabul edilir. Bu şekilde teolojisi, insan aile insanlık onuruna ne de barış içinde birarada yaşama bir hayat ne mümkün olan olmadan özveri ve gönüllü vazgeçme boyutunu, kaybetmek olmadığını sağlamaya yönelik katkısını yapabilirsiniz.

Konumlar

Prag

Address
Protestant Theological Faculty
Charles University in Prague

Černá 9,
P.O.Box 529
CZ-115 55 Praha 1
Czech Republic

Prag, Prag, Çek Cumhuriyeti

Keystone bursu

Sunduğumuz burs seçeneklerini keşfedin