Doktora Ayrık Matematikte

Genel

Program açıklaması

132452_ScreenShot2020-03-07at10.07.05PM.png

Pavol Jozef Safarik University Faculty of Science

Doktora Program Açıklaması

Doktora program Discrete Mathematics, iki alana vurgu yapan, araştırma tabanlı bir çalışma programıdır. Grafik teorisi yönü temel olarak kromatik grafik teorisi, grafiklerin yapısı, topolojik grafik teorisi, grafikteki döngüler, grafik etiketleme, grafik algoritmaları ve grafik teorisinin uygulamaları üzerinde yoğunlaşmaktadır. Cebirsel dal evrensel cebir, kafes ve düzenli yapılarla ilgilenir. Öğrenciler en son araştırma konuları üzerinde çalışır ve zor açık problemlerle mücadele eder. Uluslararası işbirliğine aktif olarak katılma, sonuçlarını uluslararası konferanslarda sunma ve önde gelen bilimsel dergilerde yayınlama imkanına sahiptirler. Bu Doktora Uygulayan Matematik Enstitüsü program araştırma ve zengin uluslararası işbirliği uzun bir geleneğe sahiptir. KOSDIM - ayrık matematik grubu, bölgedeki en iyi Avrupa araştırma ekiplerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Kabul şartları

Fen Fakültesi'nde bir Felsefe Doktoru (Ph.D.) programına başvuran tüm öğrencilerin giriş için giriş koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Matematik, Bilgisayar Bilimi alanında ve aynı zamanda ilgili bilimsel disiplinlerde mezunları memnuniyetle karşılıyoruz. Adaylar, bir önceki çalışma sırasında ya da profesyonel bir faaliyette edindikleri Matematikteki ilgili altyapı ile ilgilerini desteklemelidir. Tezin odak noktasını incelemek için potansiyel danışmanla e-posta veya telefon yoluyla kişisel temas kurmanız önerilir.

Tezin odak noktası, çalışma sırasında tezin içeriğini daha doğru bir şekilde yansıtacak şekilde değiştirilebilir. Yeni doktora pozisyonlarının sayısı yılda 2-4 yerle sınırlıdır.

Başvuru sahipleri doktora için dikkate alınacak aşağıdaki materyalleri sağlamalıdır. lisansüstü programı:

 • Motivasyon mektubu
 • Tam ve basılı çevrimiçi başvuru formu
 • Yüksek Lisans çalışmalarının kayıtlarının transkriptleri
 • Yüksek Lisans Diplomasının onaylı kopyası - noter doğrulandı
 • Bir yayın listesi ve yayınlanmamış çalışmalar içeren özgeçmiş
 • Mesleki deneyime ilişkin belgeler (varsa)
 • Başvuru ücreti (banka havalesi makbuzunun taranmış kopyası)
 • Tavsiye mektubu (isteğe bağlı)
 • Doktora proje teklifi (en fazla 5 sayfa, A4)

Tüm nitelikli başvuru sahipleri, Haziran ayında kabul komitesi duruşmasına davet edilecektir. Başvuranlar bunun yerine Skype çağrısı isteyebilirler. Yaklaşık 30 dakikalık toplantı sırasında başvuru sahibi kendini tanıtır (eğitim, deneyim, sonuçlar) ve doktora özetine dayanarak ön araştırma planını sunar. kabul çağrısında yayınlanan tema ve araştırma alanı bilgisi.

Seçim kriterlerimiz:

 1. Kişisel beceriler, bilgi, motivasyon ve konu üzerinde çalışma becerisi. (% 40)
 2. Çalışma sonuçları ve bilim fuarlarına katılım, bilimsel yarışmalar, yayınlar, konferanslar gibi diğer etkinlikler. (% 40)
 3. Matematik Enstitüsü gibi devam eden ve planlanan projeler, Ph.D. seçilen danışmanın öğrencileri, vb. (% 20)

Giriş Ücretleri ve Finansman

Başvuru formlarının posta yoluyla veya çevrimiçi olarak gönderilmesi gerekmektedir. Doktora eğitim programları için başvuru ücreti 50 EUR (posta yoluyla) veya 30 EUR (çevrimiçi).

Doktora çalışması, öğrencilere finansman (bir burs) sağlayarak finansal olarak desteklenmektedir. Üniversite her yıl belli sayıda doktora yapmaktadır. her bir doktora çalışma programı için pozisyonlar. Bu pozisyonlar ca. Öğrenci başına yıllık 10.000 EUR. Doktora için daha fazla başvuran Bu sayıdaki fonlanmış pozisyondan daha fazla çalışma yalnızca kendi kendine ödeme yapan kişiler olarak kabul edilebilir. Kendi kendine ödenen çalışma, akademik yıl başına 5.000 EUR (dönem başına 2.500 EUR) öğrenim ücretine tabidir ve devlet finansmanı uygulanmaz. Çalışma, Slovakça veya İngilizce olarak, Fen Fakültesi'nde öğrenim ücretleri üzerinde hiçbir etkisi olmaksızın öğretilmektedir.

Ayrıca, Erasmus +, Ceepus, SAIA, Cotutelle ve diğerleri gibi hareketlilik değişim programlarındaki öğrencileri programların koşullarını izleyerek karşılarız ve adayların başvuru göndermeden önce Uluslararası İlişkiler ve Bilimsel Araştırma Ofisi ile iletişime geçmeleri gerekir.

Çalışma nasıl düzenlenir?

Çalışmanın standart süresi dört yıldır. Normalde başvurular Haziran ayına kadar sürer ve çalışma Eylül ayında başlar.

Doktora derecesi bir tez çalışmasına yol açan ders ve araştırma dayanmaktadır. Ders, öğrencinin ayrık matematik çeşitli disiplinlerinde bilgilerini tez konusuna özel bir vurgu ile genişletmeye yönelik zorunlu ve seçici zorunlu dersleri içerir. Araştırma bölümünde, öğrenciler doktora dereceleri ile yakından çalışırlar. bilimsel konuları diğer kıdemli araştırmacılar ve akran meslektaşları ile tartıştıkları bilimsel bir seminerde Ayrıca, araştırma yayınların, araştırma projelerinin, alıntıların ve diğerlerinin hazırlanmasını içerir.

Doktora çalışmasının başarılı bir şekilde tamamlanması, elde edilen sonuçları uluslararası hakemli araştırma dergilerinde yayınlamak için beceri ve bilimsel uzmanlık kazanmayı beklemektedir. Öğrenciler bu becerileri Enstitüdeki diğer meslektaşları ile denetim ve iletişim sürecinde öğreneceklerdir. Öğrenciler düzenli olarak amirleri ile görüşür ve ilerlemelerini yıllık olarak rapor etmek zorundadırlar.

Çalışmanın her iki bileşeni de çalışmanın ilk yılından beri başlar ve tipik olarak çalışma bölümü ikinci yıl içinde bitirilir. Programın ikinci yılının sonunda, öğrenci bağımsız olarak araştırma yapabilme yeteneğini gösteren yazılı ve sözlü devlet sınavını geçmek zorundadır. Tezin yazılması, önemli ve özgün bir araştırma projesinin sonuçlarını detaylandırmayı beklemektedir. Çalışma tez tezinin kamu savunması ile sona ermektedir.

Doktora lisansüstü profili

Mezun, farklı bilimsel ve pratik görevler için ayrık matematiksel modeller önerebilir ve gelişmiş programlama becerilerini uygulayarak çözümlerini (optimal veya yaklaşık) bulabilen, farklı matematik teorik ve ampirik bilgi birikimine sahiptir.

Uluslararası bilimsel dergilerde yayınlama ve bilimsel sonuçların sunumu dahil olmak üzere bilimsel çalışma ve araştırma ilkelerini bilir. Araştırma sorularını formüle edebilir ve bunları uygun metodolojik prosedürlerle yaratıcı bir şekilde çözebilir. Mezun, çağdaş teknoloji hakkında mükemmel bir genel bakışa sahiptir.

Ayrık Matematik Mezunları Doktora programı, özellikle araştırma ve geliştirmeye odaklanan kurumlar, üniversiteler, devlet kurumları ve veri analizi, şebeke ve ağların tasarımı ve yönetimi, yazılım geliştirme, finans ve sigorta görevlerini içeren işler için iş piyasasıyla son derece ilgilidir.

Kariyer olasılıkları

Doktora Ayrık Matematik mezunları akademik, araştırma, yazılım mühendisliği, ekonomi, hükümet ve diğer kamu ve özel sektör pozisyonlarında mükemmel kariyer fırsatları var. Mezunlarımız LaBRI Bordeaux, Google Zürih, Gazprom Pazarlama ve Ticaret Londra, Privatbank Bratislava, IBM Kösice gibi şirketlerde üst düzey akademik ve kurumsal pozisyonlarda çalışıyorlar.

Son Güncelleme Mar 2020

Okul Hakkında

Founded in 1963, the Faculty of Science, has educated over 6 000 graduates of both, joint and single degree study. Currently, over 350 Bachelor’s, Masters’s, and Doctoral students graduate each year i ... Devamını oku

Founded in 1963, the Faculty of Science, has educated over 6 000 graduates of both, joint and single degree study. Currently, over 350 Bachelor’s, Masters’s, and Doctoral students graduate each year in disciplines that impact lives today and will shape our future. Daha Az