Keystone logo
Belçika

Ders çalışma doktora içinde Belçika 2024

Para birimini değiştir

Temel aylık yaşam maliyeti

 • Ortak bir dairede kiralık

  414
 • kamu hizmetleri payı

  64
 • internet aboneliği

  49
 • Yerel taşıma

  49

Örnek yaşam tarzı maliyeti

 • Fast food kombinasyonu

  10
 • sinema bileti

  12
 • Bir bardak yerel bira

  4

Vize gereklilikleri

90 günü aşan bir süre için Belçika'da okumak isteyen AB/AEA/İsviçre vatandaşları için.

Ne tür bir Vizeye ihtiyacınız var?

vize adı

Vize D (uzun süreli ulusal vize)

Fiyat ve para birimi

USD 200

Vize başvurunuzu işleme koymak için 200 $ veya daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Ücretler değişebilir.

Vize için kimler başvurabilir?

AB/AEA/İsviçre vatandaşıysanız, Belçika'da okumak için vizeye ihtiyacınız yoktur. Ancak, Belçika'daki ana mesleğiniz olarak tanınan bir üniversiteye veya yüksek öğrenim kurumuna kayıtlı olmanız, Belçika'da okurken masrafları karşılayacak yeterli paraya ve yeterli sağlık sigortasına sahip olmanız gerekir.

AB/AEA/İsviçre dışındaki bir ülkenin vatandaşıysanız, orada üç aydan daha uzun bir süre yüksek öğrenim öğrencisi olarak kayıt yaptırmak için büyük olasılıkla bir ülkeye başvurmanız gerekecektir. Bazı ülkelerden (ABD gibi) gelen öğrencilerin, kalış süreleri 90 günden fazla değilse, Belçika için vize almaları gerekmemektedir.

Belçika öğrenci vizesi almak için başvurmadan önce, genellikle tanınmış bir Belçika üniversitesi veya eğitim kurumu tarafından bir kursa veya çalışma programına kabul edilmeniz gerekir.

Çin Halk Cumhuriyeti'nden gelen öğrencilerin, Belçika'daki bir yüksek öğretim kurumuna kayıt yaptırmalarına izin verilmeden önce Akademik Değerlendirme Merkezi (APS) tarafından verilen bir akademik değerlendirme sertifikası almaları gerekir. Bu APS sertifikası, Belçika'ya öğrenci vizesi almak için gereklidir. Sınav, diplomanızın teknik bir değerlendirmesinden ve bir mülakattan oluşur.

Başvuruyu nereden yapabilirsiniz?

Belçika büyükelçiliği veya konsolosluğu

Öğrenci vizeniz için kendi ülkenizdeki Belçika büyükelçiliğine veya konsolosluğuna başvurmalısınız.

İnternet sitesi:

Başvuru nasıl yapılır?

Belçika öğrenci vizesine başvurmadan önce, akredite bir eğitim kurumunda bir kursa kabul edilmeniz ve kayıt ücretlerini ödemeniz gerekir (vize başvurunuz reddedilirse bu ücret iade edilir). Uluslararası bir öğrenciyseniz, ülkenizdeki en yakın Belçika büyükelçiliği veya konsolosluğu ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Elçilik, öğrenci vizesine ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak ve vize başvurusunda size rehberlik edecektir.

Öğrenci vizesi başvurunuz için sizden aşağıdakileri sağlamanız istenebilir:

 • geçerli bir pasaport/seyahat kimliği;
 • tanınmış bir kurumda yerinizin olduğunun kanıtı;
 • eğitim sertifikalarının kopyaları;
 • Kursla ilgili detaylar;
 • yaşam masraflarınızı, eğitim, sağlık ve ülkenize geri dönüş masraflarınızı karşılamak için yeterli fon kanıtı (2015-2016 eğitim yılı için aylık 617 EUR);
 • tıbbi sertifika;
 • 21 yaşından büyükseniz sabıka kaydınızın olmadığının kanıtı.

Tanınmış bir kuruma kabul edildiğinizi kanıtlamak için aşağıdakilerden birini sağlayabilirsiniz:

 • programa kaydın resmi onayı;
 • beklenen çalışmalara erişiminiz olduğunu gösteren bir tasdik;
 • giriş sınavları için kaydınızın kanıtı.

Ayrıca, belirli bir kursu neden seçtiğinizi, neden Belçika'da okumak istediğinizi ve bunun size nasıl fayda sağlayacağını özetleyen bir mektup vermeniz istenebilir. Ek olarak, kursun öğretileceği dilde biraz dil yeterliliği göstermeniz de istenebilir.

Belçika'ya gelişinizden sonraki sekiz gün içinde, oturma izninizi talep etmek ve yabancı nüfus kütüğüne kaydolmak için yerel belediye idare ofislerini/belediye binasını (maison communale/gemeentehuis) ziyaret etmelisiniz.

Ne zaman başvurmalısınız?

Uzun süreli çalışma vizesi için seyahatinizden en az iki ay önce elçilikten randevu almanız önerilir. Kısa süreli vize için seyahatinizden en az 3 hafta önce randevu alınız.

Öğrenci vizesinin süresi kurs süresine bağlıdır. Oturma izninizi her yıl, bitiş tarihinden yaklaşık 30 ila 45 gün önce yenilemek için başvurabilirsiniz.

İşlem süresi

2 Months

iş fırsatları

Belçika'daki bir eğitim kurumuna kayıtlı yabancı bir öğrenciyseniz ve geçerli bir oturma izniniz varsa, eğitiminizi engellemediği sürece haftada 20 saate kadar çalışabilirsiniz. İşvereninizden 'öğrenci iş sözleşmesi' olarak bilinen yazılı bir süreli sözleşme ve C tipi çalışma izni almanız gerekecektir. Aksi takdirde, resmi üniversite tatillerinde Belçika çalışma iznine ihtiyaç duymadan çalışabilirsiniz.

Haftalık saat

20

Neden bu tür bir vizeye ihtiyacınız var?

Daha önce sabıka geçmişiniz varsa veya AB'den sınır dışı edildiyseniz vize başvurunuz reddedilebilir. Diğer bir ret nedeni ise öğrenci olacağınızı kanıtlayan belgelerinizin eksik veya eksik olmasıdır.