Keystone logo
© Vladimir Sigut
Faculty of Humanities, Charles University

Faculty of Humanities, Charles University

Faculty of Humanities, Charles University

Tanıtım

Aslen 1994 yılında Charles Üniversitesi'nin Liberal Eğitim Enstitüsü olarak kurulan Charles Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi, 2000 yılında tam akademik özerklik kazandı. Daha önce üniversitede bulunmayan Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora seviyelerinde çalışma programları sağlamak için kuruldu. .

Eski eğitim bakanı ve 2003 yılında Çek Cumhuriyeti başkanlığı adayı olan Dekan Profesör Jan Sokol'un önderliğinde okul, önemli geçiş ihtiyaçlarına cevap veren çeşitli ilerici programlar geliştirdi.

Çalışmalarının temeli, öğrencilere felsefe, tarih, sosyal bilimler ve dillerin hem teorik hem de uygulamalı sanatlarında ders seçiminde benzeri görülmemiş bireysel seçenekler sunan Liberal Sanatlar ve Beşeri Bilimler Lisans Programı'dır .

Özel özellikler, araştırmalar, ilginç projeler:

Beşeri Bilimler Fakültesi'nde üç ana akademik araştırma alanı vardır: felsefe, antropoloji ve uygulamalı sosyal bilimler. Felsefede araştırma iki alana odaklanır: Fenomenoloji ve Göstergebilim . İlişkili araştırma alanları, etik veya politika gibi alanlarda ve aynı zamanda sanat ve estetik felsefesinde karşılıklı eylem, yaratıcılık ve retorik ilişkilerini içerir.

Disiplinlerarası Sosyal Bilimler alanı, bilgi, kurum ve kuruluşların sosyolojisini, toplumsal cinsiyet çalışmalarını, sivil toplum ve sivil sektör çalışmalarını, bakım sağlayan kuruluşlarda yönetim ve denetim çalışmalarını içerir.

Antropolojinin araştırma alanını Kültürel, Sosyal ve Tarihsel Antropoloji oluşturmaktadır. Bu akademik araştırma alanının özü, yalnızca tipolojik belirlemeleri (hominizasyon süreci anlamında) değil, aynı zamanda tarihsel, kültürel, sosyal, insan davranışı ve (sosyal) eylem ve biliş biçimleridir. kuşak ve grup olumsallığı ve değişkenliği.

Beşeri Bilimler Fakültesi son zamanlarda 5 uluslararası araştırma ve geliştirme projesinde yer almıştır: Demokratik Kültürlerarası Vatandaşlık Eğitimi + (EDIC +) (Erasmus +: KA2, İyi Uygulamalar için İşbirliği ve Yenilik 2016-2019), Çek-Norveç Araştırma Programı, Norveç Hibeleri , 2015-2017), Yeni Yorum Toplulukları: Geç Ortaçağ ve Erken Modern Avrupa'da Dini Dönüşümün Bağlamları, Stratejileri ve Süreçleri (Action COST, 2013-2017), Avrupa okuryazarlık ağını kurarak Avrupalıların yeteneklerini güçlendirme (Action COST , 2014-2018) ve Yeni Materyalizm: 'How Matter Comes To Matter' üzerine Net-Working European Scholarship (Action COST, 2014-2018).

Beşeri Bilimler Fakültesi Öğrencileri Derneği pek çok ilginç etkinlik düzenlemiştir: uluslararası öğrenciler için "Buddy" programı, bir film kulübü, İnsanlık ve Dayanışma Festivali ve Göç Dönemi Encyklopedy.

Konumlar

  • Prague

    Pátkova 2137/5, 18200, Prague

sorular