Keystone logo
Charles University Faculty of Education

Charles University Faculty of Education

Charles University Faculty of Education

Tanıtım

Eğitim Fakültesi, Prag'daki Charles Üniversitesi çatısı altında bulunan on yedi fakülteden biridir. Birincil hedefi, çeşitli eğitim seviyelerinde (Lisans ve Yüksek Lisans) ve formlarda her tür okul ve okul sistemi için öğretmenleri ve diğer pedagojik personeli yetiştirmektir. Charles Üniversitesi'ndeki diğer beş fakülte de öğretmen yetiştirmek için resmi olarak kalifiye olsa da, Eğitim Fakültesini benzersiz kılan şey, eğitim odağının kapsamı ve karmaşıklığıdır. Fakülte şu alanlarda üniversite düzeyinde hizmet öncesi ve hizmet içi öğretmen eğitimi vermektedir: Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Sanat Eğitimi, Beden Eğitimi, Matematik ve Doğa Bilimleri.

Fakülte şu anda hem lisans hem de yüksek lisans eğitim programlarında yaklaşık 4200 öğrenciye eğitim vermektedir ve ayrıca ağırlıklı olarak profesyonel öğretmen gelişiminin bir parçası olarak çok çeşitli birleşik eğitim programlarında eğitim verilen yaklaşık 10.000 öğrenciye eğitim vermektedir.

Fakülte ayrıca, İngilizce öğretilen programlara kayıt yaptırabilecek yabancı öğrencilere açıktır. Fakülte, öğrenci ve öğretmen hareketliliğini kolaylaştırmayı amaçlayan uluslararası Erasmus Mundus programına katılır.

BA ve MA çalışma programları

Fakülte, 2006 yılında tüm AB ülkelerinde kabul gören ve böylece AB içinde daha kolay öğrenci hareketliliği sağlayan AKTS kredi sistemini benimsemiştir.

Eğitim Fakültesi öğrencisi tipik olarak iki konunun bir kombinasyonunu inceler.

Lisans eğitim programları

3 yıllık BA çalışma programı, öğrencilere seçilen iki konuda önemli bilgiler vermeyi amaçlar, ancak bir öğretim derecesi oluşturmaz - BA mezunları resmi olarak öğretmek için nitelikli değildir. Bu nedenle programda sunulan zorunlu ve seçmeli derslerin yapısı, öğrencilerin eğitim becerileri ve öğretim yeterliliklerinden ziyade seçilen konularda mesleki uzmanlığı oluşturacak şekilde düzenlenmiştir. BA müfredatı sonuç olarak pedagojik ve psikolojik disiplinlerde sadece birkaç ders içerir. Bununla birlikte, müfredat aynı zamanda öğrencilerin bir öğretim derecesi kazanmak için takip eden yüksek lisans çalışmasına devam etmek isteyip istemediklerine karar vermelerine yardımcı olması gereken zorunlu bir motivasyonel öğretim uygulamasını da içerir.

Master çalışma programları

2 yıllık yüksek lisans programı mezunları, seçtikleri iki temel konunun kapsadığı profesyonel alanda önemli bir uzmanlık kazanmış olacak ve buna ek olarak pedagojik, psikolojik ve didaktik yeterliliklerini de geliştirmiş olacaklar, herhangi bir öğretmenlik mesleği için çok önemlidir. Bu nedenle, öğrencilerin mesleki uzmanlıklarını sağlamlaştırmayı amaçlayan zorunlu ve seçmeli derslerin yanı sıra, MA müfredatı ayrıca özel olarak hazırlanmış didaktik dersler ve tamamı organik ve birbirine bağlı bir sisteme entegre edilmiş tam teşekküllü bir öğrenci öğretim uygulaması içerir. Takip eden MA çalışmasının mezunu, daha yüksek ilk ve orta okullarda öğretmenlik yapmak için tam niteliklidir.

Tarihçe

Prag'daki Charles Üniversitesi'ndeki Eğitim Fakültesi , bağımsız Çekoslovakya devletinin yeniden kurulmasından sonra kabul edilen ilk başkanlık kararnamelerinden birine ve ayrıca yeni kabul edilen yasaya dayanarak, Kasım 1946'da kuruldu. o günün tüm üniversitelerinde eğitim fakülteleri. Bu, hem ilk hem de orta öğretimde tüm seviyelerdeki öğretmenler için önemli bir üniversite eğitimi sağlamaya yönelik kalıcı çabaların doruk noktasıydı. Charles Üniversitesi Eğitim Fakültesi 15 Kasım 1946'da Prag Rudolfinum'da (Sanatçılar Evi) resmi olarak açıldı ve festival açılışına Çek cumhurbaşkanı Dr. Edvard Beneš katıldı.

Ancak, 1953 okul reformu, tüm Çek eğitim fakültelerini dağıtmayı başardı. Genel konuların öğretmenlerini yetiştirmek için yeni kurulan kurumun adı Pedagoji Üniversitesi - Pedagoji Yüksek Okulu idi.

Çek eğitim sisteminin bir başka reformu (1959'da gerçekleştirildi) Prag ve Brandýs nad Labem'de ilkokul öğretmenleri yetiştirmek için tasarlanmış Pedagoji enstitülerini doğurdu, geleceğin ortaokul öğretmenlerinin ise temel derslerini çeşitli üniversite fakültelerinde incelemeleri gerekiyordu. 1946'dan önce olduğu gibi. Çek eğitim fakülteleri 1964'e kadar yeniden kurulmamıştı. Ortaokulda resim, müzik ve beden eğitimi öğretmenlerinin başlangıçta Charles Üniversitesi'nin diğer fakültelerinde eğitim gördüklerini ve aynı zamanda bazı pedagojik ve Eğitim Fakültesi'nde psikolojik dersler.

1970'lerin ortalarında, ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin eğitim ağlarının birleştiği ve birleştiği ve ilgili eğitim süresinin 5 yıla kadar uzatıldığı görüldü. Pek çok departman kaldırıldığı veya diğer çeşitli Üniversite fakültelerine eklendiği için, o zamanlar oldukça mutsuz zamanlardı.

Fakülte'nin 50 yılı aşkın süredir, Cyril Bouda, V. Hrabal, J. Charvát, Otakar Chlup, L. Kopeckij, J. Plavec, V. Tardy gibi çeşitli alanlarda birçok önemli uzman kendi saflarında ders vermiştir. ve F. Vodička, bunlardan sadece birkaçı.

Konumlar

  • Prague

    Pedagogická fakulta UK v Praze Street: Magdalény Rettigové 4 , 116 39, Prague

    sorular