Keystone logo
Charles University Faculty of Medicine in Plzeň

Charles University Faculty of Medicine in Plzeň

Charles University Faculty of Medicine in Plzeň

Tanıtım

Plzeň'deki Tıp Fakültesi, Prag'daki saygıdeğer Charles Üniversitesi'nin on yedi fakültesinden biridir. Başkan Edvard Beneš tarafından yayınlanan 27 Ekim 1945 tarih ve 135 sayılı Kararname ile kurulmuştur. Mütevazı başlangıcından itibaren, Plzeň'deki Tıp Fakültesi, hem Çek Cumhuriyeti'nde hem de yurtdışında faaliyet gösteren 7814 doktorun ve 499 lisans eğitim programı öğrencisinin mezun olduğu modern bir üniversiteye dönüşmüştür. 2009/2010 öğretim yılında Fakülte'de 427'si yabancı olmak üzere 2032 öğrenci öğrenim görmektedir.

Tıbbi çalışmalar iki temel çalışma programına ayrılmıştır - Genel Tıp ve Diş Hekimliği. 2004/2005 akademik yılından itibaren Diş Hekimliği eğitim programına öğrenci kabul edilmiştir ve bu program kademeli olarak Stomatoloji çalışma programının yerini almıştır. Genel Tıp altı yıllık bir çalışma programıdır; Diş Hekimliği programının çalışması beş yıl sürer. İlk iki yıl teorik alanlara ayrılmıştır - biyoloji, biyofizik, anatomi, histoloji, fizyoloji ve biyokimya. Dördüncü yılın üçüncü ve bir kısmı, klinik öncesi konuların çalışmasına odaklanır - Patolojik Anatomi, Patolojik Fizyoloji, Mikrobiyoloji ve Farmakoloji ve klinik konuların çalışması da başlar. Son yıllarda tamamen klinik alanlara odaklanılmaktadır.

Fakülte ayrıca kendi kendini finanse eden yabancı öğrenciler için İngilizce eğitim vermektedir. Çalışma, mezunların diplomalarını aldıkları Prag'daki saygıdeğer Carolinum Hall'da düzenlenen bir mezuniyet töreniyle sona eriyor. Genel Tıp eğitim programından mezun olanlar MUDr unvanını alırlar. (MD'ye eşittir) ve Diş Hekimliği çalışma programı mezunları MDDr unvanını alırlar. (DMD'ye eşittir). Öğrenciler sadece tıbbi uygulama için eğitilmekle kalmaz; ayrıca araştırmanın temelleri ile tanışırlar ve bağımsız araştırma çalışmalarına yönlendirilirler.

Öğrenciler, öğrenimleri sırasında, özellikle yaz tatillerinde, yurtdışında eğitim alma ve deneyim kazanma konusunda birçok fırsata sahiptir. Sadece bu nedenlerle değil, özellikle öğrencilerin yabancı kaynakları incelemesi gerektiği için dil öğretimine önem verilmektedir. Bu nedenle, her öğrenci Latince'nin yanı sıra bir İngilizce sınavı ve bir yabancı dilde daha başarılı olmak zorundadır.

Konumlar

  • Pilsen

    Univerzita Karlova v Praze Lékařská fakulta v Plzni Husova 3, 306 05 Plzeň, , Pilsen

sorular