Keystone logo
Free University of Bozen-Bolzano Tasarım, Sanat ve Teknolojiler Yoluyla Deneysel Araştırma alanında doktora
Free University of Bozen-Bolzano

Tasarım, Sanat ve Teknolojiler Yoluyla Deneysel Araştırma alanında doktora

Bolzano, İtalya

3 Years

Ingilizce

Tam zamanlı

11 Jul 2024

01 Nov 2024

EUR 189 / per year

Kampüste

Tanıtım

Doktora programı, tasarım, sanat, sosyal bilimler, beşeri bilimler ve teknolojinin yakınsamasının sunduğu fırsatları kucaklayabilen, disiplinler sonrası bir bakış açısıyla çoklu küresel zorlukları ele almak için karmaşık bilgileri entegre edebilen yeni nesil araştırmacılar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Üç yıllık program, Bozen-Bolzano Özgür Üniversitesi'nin farklı fakültelerinden (Tasarım ve Sanat, Mühendislik, Eğitim ve Ekonomi ve Yönetim) profesörler ile ulusal ve uluslararası alanda tanınmış profesörleri bir araya getirerek disiplinler arası diyalog ve işbirliğine dayalı bir araştırma modeli öneriyor.

Program, tasarım kültürü ve sanatsal üretimden esinlenen sorunlar, potansiyel çözümler ve yeni kavramsal perspektifler üzerine spekülatif, eleştirel ve pragmatik düşünme için bir alan sağlar. Karmaşık tasarım, bilimsel ve sosyal bilgiyi bütünleştirir ve kültürlerarası yöntemler, başkalarından öğrenme, kültürel göreceliliği benimseme ve yeni araştırma araçları ve uygulamalarını deneme yoluyla insan, insan olmayan ve insandan daha fazlası olan aktörlerle işbirliğine dayalı ilişkiler kurulmasını gerektirir.

Doktora programı, yeni bilgi üretmek, eko-sosyal dönüşümü, sosyal ve çevresel adaleti, sürdürülebilirliği, çeşitliliği teşvik etmek, tasarım ve sanatın kültürlerarası yaklaşımıyla teknolojik gelişmelerin ve uygulamaların potansiyellerini ve sınırlamalarını sorgulamak için doktora adaylarını disiplinler arası / transdisipliner araştırmalar ve alternatif, deneysel, eleştirel ve keşif modellerinin geliştirilmesi yoluyla çevresel, sosyal, politik ve kültürel konuları araştırmaya davet ederek çoklu küresel zorlukları ele almaktadır.

Tasarım ve sanat pratikleri, yapay zeka, akıllı üretim, veri odaklı teknolojiler ve insan-bilgisayar etkileşimindeki hızlı ilerlemelere, etik, kapsayıcı, kültürel açıdan duyarlı ve sürdürülebilir ilkeler ışığında sosyal modeller ve kültürel pratikler üzerine ortak bir düşünme yoluyla yanıt verebilir.

kabul

Müfredat

Program Öğrenim Ücreti

Okul Hakkında

sorular