Keystone logo
Jan Dlugosz University

Jan Dlugosz University

Jan Dlugosz University

Tanıtım

Czestochowa'daki Jan Dlugosz University , geçmişi 1971 yılına dayanan bir devlet üniversitesidir. Halen, Üniversite, lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerine sahip 40'tan fazla çalışma alanı olan 4 fakülteden oluşmaktadır. Lisansüstü çalışmaları sunar


Alma Mater…

JDU, üniversiteye dönüştürülen eski Yüksek Öğretmen Eğitim Okulu'dur. Tüm Częstochowa akademik topluluğu için çok önemli olan etkinlik 1 Ekim 2004'te kutlandı.

Alma Mater'ın tarihi, 1971 yılına dayanıyor. Bakanlar Kurulu kararını takiben, bir Öğretmen Eğitim Koleji kuruldu. 1974'te Yüksek Öğretmen Eğitim Okuluna dönüştürüldü. Częstochowa ve bölge için tarihi bir olayın yaşandığını hatırlayan Üniversite çalışanları ve beşeri bilimler lisansüstü bir okul kurmanın hızlı gelişen şehir için büyük önem taşıdığını vurguluyor. Pek çok kişi, otoritelerin teknik üniversitelere karşı daha olumlu tutumlar gösterdiği için benzeri görülmemiş bir karar olduğunu kabul ediyor. Mühendislik bilimindeki mezunlar, bölgenin endüstriyel tesislerini dinamik olarak geliştirerek talep görüyorlardı. Mesleki eğitim ve öğretim çalışmalarının tamamlanması için ilk diplomalar 1973 yılında verildi. İlk yüksek lisans ve yüksek lisans diplomaları 1977'de okul yetkilileri tarafından verildi.

Alma Mater'ın başlangıcı oldukça mütevazıydı. Kolej ve ilk HTES'de yalnızca 2 fakülte vardı: Matematik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ve Pedagoji Fakültesi.

Son 50 yıldır, Jan Dlugosz University hızla gelişiyor ve güçleniyor. Şimdi Üniversite 4 fakülteden oluşmaktadır: Filoloji ve Tarih Fakültesi, Matematik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Pedagoji Fakültesi, Sanat Fakültesi ve iki fakülte öğretim birimi: Yabancı Dil Eğitim Merkezi ve Beden Eğitimi ve Spor Merkezi. Şu anda, Jan Dlugosz University , 40'ın üzerinde çalışma alanı sunmaktadır:

  • Lisans dereceleriyle birlikte ilk dönem programları (lisans çalışmaları).
  • İkinci derece programları (lisansüstü çalışmaları) yüksek lisans derecesi ile birlikte mühendis derecesine sahip.
  • Üçüncü dönem (Doktora) programları: Kimya, Fizik, Tarih, Edebiyat Çalışmaları ve Dilbilim

Ayrıca, JDU'da 60'ın üzerinde lisansüstü program türü bulunmaktadır.

Üniversite Tarihte doktora sonrası derecesini verme hakkına sahiptir. Bildiriler, diğer çalışma alanlarında ek sertifikalar verme hakkı kazanmayı bekliyor.

Alma Mater'in gücü, Üniversite'nin başarılarını genişletmek ve birleştirmek için çok çalışan personelidır. Şu anda, JDU 648 öğretmen istihdam ediyor. Bunların arasında, 30'u titüler profesör olan 440 akademisyen ve 148 bağımsız meslek vardır.

JDU, eğitimin yaşlı insanlar arasında çeşitli şekillerde popülerleşmesine katılmaktadır. Yaklaşık 650 öğrenci - topluluğumuzun emekli üyeleri, Üçüncü Çağ Üniversitesi tarafından sunulan farklı çalışma kurslarına katılmaktadır.Anastasiya Gepp / Pexels

120549_pexels-photo-1462630.jpeg

Yabancı akademik merkezlerle işbirliği yapmak, herhangi bir okulun tanınması ve sınıflandırılmasında önemli bir unsurdur. Alma Mater, bu alanda uzun ve kapsamlı bir geleneğe sahiptir. Şimdiye kadar, JDU yetkilileri, dünyadaki farklı bilim ve araştırma merkezleriyle işbirliği konusunda çok sayıda anlaşma imzaladı. İşbirliği, öğrenciler ve akademik personel için değişim programlarıyla sonuçlandı. Çok sayıda ikili anlaşmaların uygulanması ve müşterek finans araştırma projelerinin sonuçları, inşaat mühendisliği ve askeri sanayiler tarafından pratikte uygulanmaktadır.

Ana Kütüphane, Üniversitenin gerçek bir hazinesidir. Koleksiyonunda kitap, bilim dergileri, belgeler ve özel kitaplardan oluşan yaklaşık 300 bin eser bulunmaktadır. Kütüphaneciler okumayı yaymakta çok aktifler; bölge, tarih ve sanat için önemli konulara adanmış çok sayıda sergi düzenliyorlar.

Akademisyenler araştırmalarının tüm sonuçlarını, yalnızca bölgesel ve ulusal olarak değil, aynı zamanda uluslararası ölçekte de tanınan Jan Dlugosz University Yayınevinde yayınlayabilirler. Temsilcileri, Polonya ve Avrupa'daki en önemli kitap fuarlarına katılıyor. Meclis, farklı çalışma alanlarına yönelik yayınlar sunmaktadır.

JDU, öğrenciler ve dünyadaki en gelişmiş projeksiyon aletlerinden biri ile donatılmış Częstochowa bölgesinin tüm sakinleri için yeni bir cazibe merkezi olan bir planetaryuma sahiptir.

Akademik sporlar hızla gelişir. JDU öğrenci sporcuları, yurtiçi ve yurtdışındaki akademik merkezler tarafından düzenlenen spor etkinliklerinde yarışırlar. Polonya'daki tüm üniversitelerin en iyi sporcuları ve spor kadınları arasında sınıflandırılıyorlar.

Alma Mater’in akademik makamları, Polonya’da ve Avrupa'da meydana gelen siyasi ve sosyal dönüşümleri, özellikle de Üniversite’nin eğitim teklifini şekillendirmede çok önemli bir faktör olan işgücü piyasasının hızla değişen taleplerini yakından izlemektedir. Bu nedenle, JDU akademisyenleri yeni eğitim sistemleri ve sadece Avrupa Birliği üyesi ülkelerle değil, aynı zamanda Birlik dışındaki ülkelerle de, örneğin Doğu Avrupa'daki yabancı eğitim merkezleriyle işbirliğini başlattılar.

Konumlar

  • Częstochowa

    Jerzego Waszyngtona,4/8, 42-217, Częstochowa

    sorular