Keystone logo
Stockholm School of Economics

Stockholm School of Economics

Stockholm School of Economics

Tanıtım

Stockholm School of Economics

Stockholm School of Economics , dünyanın her yerinden hırslı öğrenciler ve araştırmacılar için akademik bir merkezdir. SSE, kurumsal ortaklarla ve toplumla yakından çalışarak, 100 yılı aşkın süredir mezunları için fırsatlar yaratmaktadır.

Eşsiz bir işletme okulu

Benzersiz bir iş topluluğu ağıyla Avrupa'nın önde gelen işletme okullarından biriyiz. Araştırmamız uluslararası alanda tanınmaktadır ve birçok araştırmacımız kendi alanlarında önde gelen isimler arasında yer almaktadır.

Tarihçe

Stockholm School of Economics 110 yıl önce, 1909'da ilk öğrencilerine kapılarını açtı.

İsveç'in bir işletme okuluna ihtiyacı var

On dokuzuncu yüzyılın dönüşü etrafındaki on yıllar, İsveç'te hızlı endüstriyel genişleme yıllarıydı ve bu da eğitimli yöneticilere ve personele ihtiyaç duyulmasına yol açtı. İsveç endüstrisi ve ticaretindeki önde gelen isimler, bu tür bireylerin iş uygulamaları ve teorilerinde özel eğitime ihtiyaç duyacaklarını kabul ettiler. Bunlar endüstri liderleri (diğerlerinin yanı sıra KA Wallenberg, Olof A. Söderberg ve Yusuf Nachmanson) Stockholm işadamları ve yöneticileri yürüdü ve 1906 yılında onlar kurdu Stockholm School of Economics Association, a rüyasını yapma tek amacı bir organizasyon İsveçli işletme okulu gerçek.

Üç yıl sonra (1909'da), Stockholm Şehri'nin desteği, hükümet finansmanı ve özel bağışlardan gelen bağışlar sayesinde, Stockholm School of Economics ilk kez kapılarını açtı. 110 öğrenciyi kabul eden ilk müfredat iki yıl sürdü ve ekonomi, ticaret ve siyaset bilimleri ve hukukun bir kombinasyonunu kapsıyordu.

Onlarca yıllık büyüme

Stockholm School of Economics , yolculuğuna Stockholm'ün merkezindeki Brunkebergs oteli olarak bilinen ticari bir binada bulunan Brunkebergstorg'da başladı. Otelin üçüncü katının tamamını kiralayarak, eğitim yaklaşık yirmi yıl boyunca tesiste devam etti. Ancak zamanla SSE bu binaları aştı ve İsveçli mimar Ivar Tengbom'u yeni tesislerin tasarlanması için görevlendirdi. Okul, 1926 yılında, ana binamızın bugüne kadarki adresi olan Sveavägen 65'te bulunan bu yeni mahallelerin açılışını yaptı. Yıllar boyunca yapılan cömert bağışlar, SSE'ye Tengbom'un tasarımını genişletme fırsatı verdi ve orijinal yapı yeni binalarla çevrilidir ve yakınlarda birkaç ek bina bulunmaktadır.

Sonraki on yıllar, SSE için heyecan verici bir büyüme dönemiydi. 1929'da, Sveavägen'e taşınmasından sadece birkaç yıl sonra, Okul ilk araştırma enstitüsünü kurdu. Aptly olarak adlandırılan Ekonomik Araştırma Enstitüsü, ekonomi ve ticaret alanlarında öncü araştırmalar yürütme misyonu ile kurulmuştur. IFL (Institutet för Företagsledning) dahil olmak üzere diğer enstitüler yakında takip edecek. Başlangıçta yalnızca kısmen SSE'ye bağlı olan IFL, işletme, yönetim ve liderlik alanlarında eğitim programları sağladı. Başarılarının ardından, IFL nihayetinde sadece Okul ile ilişkilendirilecekti.

Uluslararasılaşma ve yenilik

Ulusal düzeydeki başarının ardından, SSE'yi küresel ölçekte lider bir işletme okulu olarak kurma isteği vardı. Okul, 1991 yılında, yönetim eğitimi dünyasında bir kalite sembolü olan Yönetim Eğitiminde Küresel İttifak olan CEMS'e katıldı. Sadece birkaç yıl sonra, 1999'da SSE, EQUIS akreditasyonunu güvence altına alarak tüm programların ve araştırmaların uluslararası düzeyde mükemmellik gösterdiğini kanıtladı.

2007, tüm Avrupa genelinde birleşik bir kalite ve karşılaştırılabilirlik standardı olan Bologna Süreci anlaşmasının ardından tüm Avrupa'daki üniversiteler için önemli bir değişikliğe tanık oldu. SSE'nin program yapısı, bugün alışkın olduğumuz Lisans ve Yüksek Lisans programları ile değiştirildi. Bu değişimden bir yıl sonra SSE, perakende odaklı bir programı Detaljhögskolan I Norrtälje'den devralarak program portföyünü genişletti. Perakende Yönetiminde BSc Programı olarak yeniden adlandırılan program, tamamen perakende sektörü tarafından finanse edilerek İsveç akademik ortamında benzersiz kılar.

Daha fazla uluslararasılaşma Okul için ana odak noktasıyken (ve öyle kalırken), yenilik de öyledir. Gelecek vaat eden öğrenci ve mezun start-up'larını endüstri uzmanları ile bağlayan bir başlangıç kuluçka merkezi olan SSE Business Lab 2001 yılında başlatıldı. Konsept aşamasından uygulamaya kadar bir fikri destekleyen SSE Business Lab, çok çeşitli başarılı şirketlerin kurulmasına yardımcı oldu. yıllar.

Birinci yüzyıl ve sonrası

Başarılı bir geçmişi ve ümit verici bir geleceği kutlayan bir yıl olan 2009, SSE'nin 100. yıldönümünü kutladı. Beklentilerin yüksek olmasıyla, sonraki on yıl Okulu yeni zirvelere doğru itmeye devam edecekti. 2011 yılında SSE, Institute for Financial Research ile bir ortak girişim başlattı. Sonuç, İsveç'teki finansal araştırmaları güçlendirmeyi amaçlayan ulusal bir araştırma merkezi olan İsveç Finans Evi oldu.

2015, SSE için inanılmaz derecede hareketli bir yıldı ve çok sayıda heyecan verici projenin lansmanını gördü. Sürdürülebilir iş çözümleri bulmaya odaklanan disiplinler arası bir araştırma merkezi olan MISUM (Mistra Center for Sustainable Markets), öğrencileri zamanımızın en acil zorluklarından bazılarını yönetmeye eğitmek ve hazırlamak için başlatıldı. Girişimlerinden biri olan Global Challenges Track, Okulun bu sürdürülebilirlik zihniyetini geleneksel müfredata dahil etme çabasını temsil ediyor.

Bu hareketli yılı sürdürürken, aynı zamanda SSE Art Initiative'in lansmanını da beraberinde getirdi. Okulun, sanatın eleştirel düşünceyi ve öz düşünmeyi geliştirmemize yardımcı olabileceği inancını yansıtan SSE Art Initiative, sanatı hem SSE'yi hem de toplumu daha fazla bilgi yoğun hale getirme potansiyeline sahip meşru bir bilgi tabanı olarak kabul ediyor.

Bu son birkaç yıl, Perakende Yönetimi BSc Programında özellikle heyecan verici bazı değişikliklerle aynı derecede hareketli geçti. 2015 itibariyle, program Norrtälje'deki eski kampüsünü terk ederek Stockholm'deki ana SSE Kampüsüne katıldı ve sonunda tüm programları tek bir çatı altında birleştirdi. Sadece üç yıl sonra, Perakende Yönetiminde BSc Programı, heyecan verici bir adım daha attı ve tamamen İngilizce olarak öğretilen ilk program oldu. Son olarak, SSE'nin en son başarısı, House of Innovation adında yeni bir araştırma evinin açılmasıdır. Bu disiplinler arası araştırma ve eğitim ortamı, inovasyon, girişimcilik ve dijitalleşmeye odaklanır ve modern araştırmanın sınırlarını zorlamaya çalışacaktır.

Misyon ve vizyon

Stockholm School of Economics faaliyetleri, açık bir misyon ve vizyona dayanmaktadır.

Misyon

Araştırma ve Bilime Dayalı Eğitim Yoluyla İsveç'in Rekabet Gücünü Güçlendirmek.

Vizyon

İsveç'te bulunan Birinci Sınıf Uluslararası İşletme Okulu.

Eğitim Görevi - ÜCRETSİZ

SSE'nin kapsamlı eğitim hedefleri, geleceğin başarılı bir karar vericisinin dünyaya merak ve güvenle yaklaşacağını ve filozof olarak Ingemar Hedenius'un “bilinmeyene göre özgür ve canlı olduğunu” söyledi. Bu karar verici, yapay zeka, robotlar veya makineler tarafından bilişsel olarak daha iyi performans gösterebilir. Ancak insanların temel yetkinliği insan olmaktır ve SSE'nin eğitim hedefleri bu ad notamı alır. Gelecekte başarılı bir karar verici, insan olma potansiyelini en üst düzeye çıkaracaktır. Bu nedenle, SSE kapsamlı eğitim hedeflerini FREE kısaltmasıyla formüle etmiştir. Şu anlama gelir:

  • Gerçek ve Bilime Dayalı Zihniyet

Biz temelde bilimsel bir kurumuz ve gerçekler tüm eleştirel ve analitik düşüncelerin temelini oluşturur. Bir SSE mezunu, gerçeklere dayalı kararlar alacak ve bilgi türleri arasında ayrım yapma yeteneğine sahip olacaktır. Bu yetenek, alternatif gerçekler, "yalan haberler" ve filtre balonları dünyasında özellikle önemli hale geliyor.

  • Yansıtıcı ve Kendinden Haberdar

Gelecek daha fazla derinlemesine düşünme ve kendini tanıma gerektirecek. SSE eğitimli bireyler, dünyada hangi rolü oynadıklarını düşünebilecek, başkaları üzerindeki etkilerini anlayabilecek, kişisel tercihlerini değerlendirebilecek ve seçimlerinin nasıl belirlendiğinin farkında olacaklar.

  • Empatik ve Kültürel Okuryazar

Empati ve kültürel duyarlılık şimdiye kadar yapay zekanın başaramayacağı bir şey. Empatik bir kişinin daha iyi bir lider ve karar verici olacağına inanıyoruz; bu nedenle öğrencilerimizin başkalarının bakış açısını tam olarak değerlendirebileceklerini umuyoruz. Kültürel okuryazarlık da önemlidir. Kendi geçmişinden, uzmanlığından veya meslekten başka biriyle etkileşim kurmak, gelecek için bir ön koşuldur.

  • Girişimci ve Sorumlu

SSE'den mezun olan öğrenciler, dünyaya girişimci ve yaratıcı bir yaklaşıma sahip olacaklar. Sorumlu bir şekilde değişim yaratmak için çaba göstereceklerdir. Statükoyu kabul etmemeli, toplum ve genel olarak dünya için iyileştirme aramalılar.

EQUIS tarafından akredite edilmiş SSE

1999'dan beri SSE, Avrupa Kalite İyileştirme Sistemi (EQUIS) tarafından akredite edilmiştir; bu, tüm faaliyetlerin - tüm programlar ve araştırmaların - uluslararası düzeyde mükemmellik gösterdiği anlamına gelir.

EQUIS, dünya çapında yönetim eğitimi standardını yükseltmeyi amaçlayan, iş dünyasında yüksek öğrenimin kalite güvencesi için uluslararası bir sistemdir. EQUIS, şirketlere ve üniversitelere açık, kar amacı gütmeyen bağımsız bir ağ kuruluşu olan Avrupa Yönetim Geliştirme Vakfı (EFMD) tarafından yönetilmektedir. Stockholm School of Economics , EFMD'nin kurucularından biriydi.

EQUIS akreditasyonu, yalnızca bireysel programlar için değil, tüm okul için geçerlidir. EQUIS akreditasyon sürecinde yaklaşık 100 farklı kalite göstergesi incelenir. Akreditasyon kararlarında ağır basan böyle bir gösterge, uluslararasılaşmadır - özellikle, okulun uluslararasılaşma sürecinde ne kadar ilerlediğini. Diğer önemli faktörler, iş dünyası ile kapsamlı bir işbirliği, olağanüstü araştırma faaliyetleri ve etik, sorumluluk ve sürdürülebilirlik alanlarında ön planda olmaktır.

EQUIS akreditasyonu uluslararası alanda tanınan ve saygın bir kalite mührü olduğundan, amacımız Stockholm School of Economics bu akreditasyon yoluyla öğrenciler, doktora sonrası araştırmacılar ve öğretim üyeleri için daha da çekici hale gelmesidir. Akreditasyon, bir işletme okulunun faaliyetlerinin sistematik bir şekilde periyodik olarak incelenmesini içerir, bu nedenle EQUIS aynı zamanda Stockholm School of Economics devam eden kalite kontrol çabaları için hayati bir araçtır.

Programa kabul koşulları

Eleştirel düşünme ve muhakeme becerilerinizi ölçen kabuller için en yaygın kullanılan sınav olan GMAT sınavına girerek işletme okulunda başarılı olmaya bağlılığınızı ve hazır olduğunuzu gösterin.

Sınavda bulacağınız soruların tadına varmak için GMAT mini sınavını indirin.

Konumlar

  • Stockholm

    Stockholm, İsveç

    sorular