Keystone logo
University of Wroclaw

University of Wroclaw

University of Wroclaw

Tanıtım

Wrocław Üniversitesi, üç yüzyılı aşkın zengin bir tarihe sahiptir. Leopold I Habsburg tarafından kurulan üniversite, Cizvitler tarafından yönetilen mütevazı bir okuldan Polonya'nın en büyük akademik kurumlarından biri haline geldi. 19. yüzyılın başında, üniversitede beş Fakülte vardı: felsefe, Katolik teoloji, evanjelik teoloji, hukuk ve tıp. Daha sonra çok sayıda bölüm, laboratuvar ve bugüne kadar var olan bir doğa müzesi ile genişletildi.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Lvov'dan bir grup Polonya profesörü, Wrocław Üniversitesi'nde öğretim ve araştırma faaliyetlerine başladı. Başlangıçta, hukuk, yönetim, sanat, doğa bilimleri, tarım, veterinerlik, tıp, matematik, fizik ve kimya fakülteleri yarattılar. Bu fakültelerin bazıları yakında diğer üniversitelere dönüştü.

20. yüzyılın başından beri Wrocław Üniversitesi Theodor Mommsen, Philipp Lenard, Eduard Buchner, Paul Ehrlich, Fritz Haber, Friedrich Bergius, Erwin Schrödinger, Otto Stern ve Max Born gibi 11 Nobel Ödülü sahibi oldu.

Bugün, Wrocław Üniversitesi'nin ilk ve en önemli odağı bilimsel araştırmadır. Akademisyenlerimiz, Polonya'daki ve diğer ülkelerdeki yüksek öğrenim kurumlarındaki araştırmacılarla çok sayıda bağlantıya sahiptir. Araştırmacılarımızın başarısı yakın geçmişte Polonyalı yetkililer tarafından kabul edildi. Polonyalı yetkililer, üniversitemizdeki ekipman ve araştırma finansmanını önceki yıllara göre% 80 oranında önemli ölçüde artırdı.

Çoğu ülkede olduğu gibi, Polonya'da da ulusal kalite değerlendirme sistemi, eğitim kalitesini yükseltmek için ulusal bir stratejinin parçasıdır. Eğitim Bakanlığı dört yılda bir Polonya'daki tüm üniversitelerin fakültelerini değerlendirmektedir. Geçen yıl Fakülteden 10'umuzun 9'u en yüksek kategoride, 1'i en yüksek kategoride seçildi.

Akademik Girişimcilik İnkübatörü, Wrocław Üniversitesi'nin, öğrencilere ücretsiz girişimcilik tavsiyeleri sunarak, konferanslar, seminerler düzenleyerek, seçilen yatırımları sübvanse ederek ve ofis alanı sunarak kendi işlerini kurmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış yeni bir birimdir. Akademik Girişimcilik İnkübatörü, laboratuvarlar, ofis alanı, konferans merkezi ve modern multimedya ekipmanlarının bulunduğu teknolojik bir merkez olan Wrocław Teknoloji Parkı ile işbirliği yapmaktadır. Teknoloji Parkının amacı, Wrocław'ın ve bölgenin bilimsel ve endüstriyel potansiyelinin kullanımı için koşullar yaratmak ve ileri teknoloji endüstrisini canlandırmaktır. Wrocław Üniversitesi, hissedarlarından biri olmaktan gurur duymaktadır.

İstatistik

Bugün Wrocław Üniversitesi, bölgedeki en büyük üniversitedir ve 10 Fakültede 26.000'den fazla öğrenciye ve yaklaşık 1300 doktora öğrencisine eğitim vermektedir. Üniversiteden her yıl 9000 öğrenci mezun olmaktadır.

    Konumlar

    • Wrocław

      University Of Wroclaw Pl. Uniwersytecki 1

      sorular